ČERVENÝ ELIXÍR

Máte radi červené víno ?

A viete aký je rituál pri pití ?

 • Neotvárajte si fľašu kvalitného červeného vína ihneď po príchode domov, aby ste zahnali smäd. Na to je lepšia voda.
 • Na mieste, kde sa teplota vzduchu pohybuje okolo 16 stupňov Celzia, by malo červené víno ležať 2 dni.
 • Víno si otvorte ideálne hodinu pred plánovanou konzumáciou.
 • Odborníci odporúčajú s fľaškou príliš netriasť, aby sedimenty zostali na dne.
 • Poháre na červené víno sú širšie, pretože víno v nich ľahšie rozvinie svoju chuť a arómu.
 • Nalejte víno približne do dvoch tretín pohára a bezpečne ním zakrúžte. Užite si jeho iskrivú farbu a vôňu.
 • Víno neohrievajte teplom svojej ruky, pohárik držte zásadne za stopku. V opačnom prípade utrpíte spoločenské faux pas.

A niečo viac o tom, akú vzácnu tekutinu obsahuje červné víno:

Elixír mladosti? Nie, RESVERATROL!

Túžba po večnej mladosti je neutíchajúca a stará ako ľudstvo samo. Spomeňme si na „prekrásnu“ Kleopatru (bola by aj dnes vyhlásená za takú krásku?), ktorá sa tiež snažila rôznymi kúzlami ostať večne mladá. Ale nie len v starom Egypte boli známe tieto snahy. Grécka mytológia, rôzne starobylé kultúry na území Číny, Indie, v arabskom svete, ale aj v Severnej a Južnej Amerike propagujú rôzne, dnešnými očami divoké a divokejšie predstavy o tom, ako je možné predĺžiť si život, a prežiť ho večne mladý!

V Európe je známa až fanatická honba stredovekých alchymistov za zlatom, z ktorého si skúšali vyrobiť akúsi zázračnú tekutinu, „elixír mladosti“. Aj keď sa to zatiaľ nikomu nepodarilo a ortodoxní predstavitelia vedy sú v tejto otázke absolútne skeptickí, napodiv vždy oživí záujem o elixír mladosti určitý vedecký objav. Keď sa objavili gény a vysvetlila sa ich funkcia, tak sa ihneď začalo pátrať po tzv. Matuzalemovom géne, a stále a po ňom pátra.  Keď sa objasnil význam antioxidantov, pretože ich je veľa, cyklicky sa niektorý z nich vyhlási za „vitamín mladosti“. Najprv to bol E vitamín, potom selén, neskôr melatonín, naposledy koenzým Q10! Všetky tieto látky majú dôležitú funkciu pre správne fungovanie organizmu, nezastupiteľnú úlohu pri prevencii. Ťažko  povedať, ktorá je dôležitejšia, skôr je potrebný syntetizujúci pohľad, ktorý umožní dívať sa na otázky zdravia ako na výsledok dobre pracujúceho orchestra! Isté je, že v rôznych situáciách sa môžu, čas od času, navzájom zastúpiť, napríklad v jednoduchšej antioxidačnej funkcii, ale natrvalo plne nahradiť jednu látku druhou nie je možné! Preto sa dá napríklad predávkovať selénom. Najnovším objavom v oblasti prevencie je resveratrol. Aj túto látku môžeme zaradiť do skupiny antioxidantov, do skupiny antioxidantov so špecializovanou funkciou. Objav takýchto špecializovaných funkcií sa v posledných rokoch pravidelne  „odmeňuje“ Nobelovou cenou. Nebolo tomu inak ani v prípade resveratrolu,  a týka sa našich génov. Netešte sa, zatiaľ sa stále neobjavil Matuzalemov gén, ale dostali sme sa bližšie k elixíru mladosti. Odborníci v oblasti genetiky už pred 30 rokmi tvrdili, že naša genetická výbava by mala zabezpečiť, aby náš organizmus fungoval k spokojnosti 180 rokov, ale nikto nemal jednoznačné vysvetlenie, že prečo to tak v praxi nie je. Objasnenie funkcie resveratrolu znamená významný krok na ceste k plnému pochopeniu ako fungujú chromozómy. Vedelo sa už desiatky rokov, že v regenerácii tkanív, orgánov, má zásadný význam, či sa chromozómy pri delení buniek rozdelia úplne presne, a že počet delení, čiže dĺžka života buniek, tkanív je kódovaný, nie je nekonečný. Tá odmena formou Nobelovej ceny sa týkala objavu tzv. telomérov, akýchsi tenkých vlákien na konci všetkých chromozómov, od dĺžky ktorých závisí, či sa ešte ten ktorý chromozóm môže deliť. Bez ochrany sa teloméry pri každom delení skracujú, až po určitom počte delení stratia svoju funkciu, a bunka umiera. Tu vstupuje na javisko života resveratrol! Zabezpečí ochranu, a regeneráciu telomérov! Bunky, tkanivá, orgány žijú dlhšie, a celý organizmus vyzerá o niekoľko rokov mladší.  Nuž, neponúkam Vám elixír mladosti, ešte nie je na svete, ale pokiaľ chcete zdravšie žiť, chcete byť dlhšie mladší než Vaši rovesníci, užívajte pravidelne aj  resveratrol.  Garantujem, že neoľutujete.

zdroj : MUDr. Vojtech Pálházy, www.slovakia.calivita.com

 

Iveta Malicka
Maľujem obrazy s láskou a ukazujem cestu, ako nájsť, pochopiť a vyliečiť svoje telo, myseľ a dušu, každému tak, ako práve teraz potrebuje
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely vyriešenia vašej požiadavky. Zásady spracovania osobných údajov.

 • Mám záujem o novinky

  Registrácia

  Po odoslaní formulára MUSÍŠ POČKAŤ NA KONFIRMAČNÝ MAIL! Posiela sa automaticky okamžite. Na zadaný email obdržíš správu pre schválenie súhlasu so spracovaním Tvojich osobných údajov. BEZ POTVRDENIA SÚHLASU nemôžeš ZÍSKAŤ POŽADOVANÉ INFORMÁCIE ALEBO PRODUKT! Tu si môžeš prečítať naše zásady spracovania osobných údajov. Zásady spracovania osobných údajov
 • Kategórie