Teória vodnej opice alebo potrebné Omega 3….

MUDr. Vojtech Pálházy napísal:

Počas 30 rokov prednáškovej činnosti som sa opakovane dostal do situácie, kedy mi na prednáškach, seminároch alebo infovečeroch kládli „neveriaci Tomášovia“ otázku, či skutočne môžeme brať vážne informácie o zázračnom lieku, ktorý má tak veľa pozitívnych účinkov na rôzne orgány a v rôznych miestach organizmu. Najprv to bola Pure Yucca, neskôr vitamín C a Triple Potency Lecithin a teraz Omega 3 concentrate.

Z informačných materiálov o význame omega 3 mastných kyselín pre zdravie sa dozviete, že sú nepostrádateľné pre zdravú pokožku a vlasy, chránia proti artérioskleróze, znižujú bolestivosť kĺbov, pomáhajú proti zápalovým procesom, znižujú únavu, ale aj problémy s pamäťou!

Môžeme to skutočne brať vážne? A prichádzajú stále novšie a novšie informácie.

Dnes vieme aj to, že znížený prísun nenasýtených mastných kyselín omega 3 hrá úlohu pri vzniku rôznych typov rakoviny, infarktu, cukrovky a má tragické následky pre vývoj plodu v tehotenstve. Učiteľky materských, ale aj základných škôl už niekoľko rokov poukazujú na stúpajúci počet hyperaktívnych, ťažko zvládnuteľných detí. Pre mňa ako psychiatra sú veľmi zaujímavé informácie o tom, ako sú dôležité tieto látky pre vývoj a výkonnosť mozgu, pamäť, náladu a psychickú pohodu.

Výsledky klinických štúdií, ktoré dokazujú, že vysoké dávky nenasýtených mastných kyselín omega 3, predovšetkým EPA, dokážu vyliečiť tak vážnu psychickú chorobu, ako je depresia, sú priamo ohromujúce!

Priblížim vám jednu teóriu, ktorá možno vyzerá bizarne, ale zatiaľ sa ju nepodarilo nikomu vyvrátiť!

Napadlo vás niekedy, prečo sú naše slzy a pot slané?

U žiadneho iného tvora, ktorý žije na súši, to tak nie je! Nemá to logiku, všetci vieme, ako je soľ pre suchozemské cicavce cenná. Cicavce, ktorí žijú v mori, majú slaný pot, pretože sa tak zbavujú prebytočnej soli, ktorá sa dostáva do ich organizmu z morskej vody.

Zarážajúce je aj to, že jedine človek je na rozdiel od ostatných cicavcov schopný regulovať svoje dýchanie. Tiež jedine človek ovláda rôzne štýly plávania, ostatné cicavce plávajú len  na „psíka“. Za zamyslenie stojí aj to, že sa každý človek narodí s potápačskými reflexom, takže keď spadne do vody, vie automaticky zadržať dych!

Tieto „zvláštnosti“ a ešte celý rad ďalších vlastností človeka sa dajú celkom logicky vysvetliť teóriou vodnej opice, ktorú prvýkrát publikoval sir Alister Hardy v roku 1960. On sám patril k mužom, ktorí majú bohato chlpatý hrudník, a pri sprchovaní si všímal, ako sa pod prúdom vody usporiada ochlpenie na tele človeka.

Najprv sa mu to zdalo zábavné, ale potom mu prišla na myseľ úplne logická myšlienka, že človek asi musel žiť dlhú dobu vo vode! Podstatou jeho teória je, že asi pred 12 miliónmi rokov došlo prevažne v oblastiach Afriky k zvýšeniu vodnej hladiny asi o 100 metrov, vymizli savany a podstatná časť pralesov. Pračlovek sa musel prispôsobiť životu vo vode, pretože zo stromu mohol zostúpiť iba do vody. A toto obdobie trvalo asi 3 – 4 milióny rokov.

Bizarné hypotéza sira Hardyho samozrejme vyvolala zúrivú diskusiu, ktorá trvá až dodnes. Podstatné ale je, že ju ani tí najzúrivejší odporcovia nedokázali vyvrátiť. Táto teória dobre vysvetľuje stravu bohatú na nenasýtené mastné kyseliny, ktoré pochádzajú z plodov mora, mohutný rozvoj mozgu a neskoršiu inteligenciu.

Druhotným prínosom bolo to, že sa vďaka osvojeniu regulovaného dýchania sa  vytvorili podmienky pre vznik reči! Z uvedeného vyplýva, prečo sa mastnými kyselinami omega 3 nedá predávkovať.

Ak si chcete zachovať jasnú myseľ, dobrú pamäť, veselú náladu a vôbec pocit dobrej duševnej pohody, konzumujte ich pravidelne denne v dávke minimálne 2×2 alebo ešte lepšie 2×3 kapsule.

Prajem vám krásny a príjemný život.

No a pre úplnosť si dovolím uviesť :

Omega-3 mastné kyseliny sú nevyhnutné pre zdravé fungovanie nášho organizmu, sú esenciálne, tj. základné pre život, z hľadiska normálnej látkovej výmeny. Tieto mastné kyseliny bohužiaľ náš organizmus nedokáže produkovať, preto ich môžeme prijímať len v našej strave. Ich hlavným zdrojom sú morské ryby zo studených vôd, ako napríklad losos, sleď, makrely, sardely a sardinky.

Koľko rybieho mäsa zjete za týždeň?

Podľa štatistických údajov je konzumácia rýb v našom pásme jedna z najnižších, pritom naša medzene je tretím najväčším chovateľom kaprov v Európskej únii. Na našich stoloch sa kapor ocitne takmer výhradne len na vianoce, ako slávnostný chod, preto, bohužiaľ, nie je prekvapením, že náš príjem omega-3 vo väčšine prípadov nie je postačujúci. Množstvo omega-3, potrebné pre náš organizmus, sa aj v tomto prípade oplatí doplniť.

Omega-3 majú mnoho známych pozitívnych účinkov:

  • Majú priaznivý vplyv na sietnicu, na činnosť mozgových a nervových buniek.
  • Sú nevyhnutné pre správnu funkciu imunitného systému.
  • Chráni steny ciev pred kôrnatením, podporujú liečbu zápalových ochorení.
  • Pomáhajú pri prevencii ochorení srdca a ciev, vzniku arytmie, ďalej pomáhajú predchádzať a liečiť ľahšie formy kožných ochorení (napr. ekzém, psoriáza, atď.)
  • Príjem omega-3 je veľmi dôležitý aj pre deti.

Preto odporúčam okrem stravy bohatej na omega 3 doplňovať aj v kapsulkách od CaliVity spolu s antioxidantami napr. C vitamínom, E vitamínom alebo Q protectom, Megaprotectom alebo Zenthonicom.

zdroj : www.calivita.com

Iveta Malicka
Maľujem obrazy s láskou a ukazujem cestu, ako nájsť, pochopiť a vyliečiť svoje telo, myseľ a dušu, každému tak, ako práve teraz potrebuje
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely vyriešenia vašej požiadavky. Zásady spracovania osobných údajov.

  • Kategórie