Dnes som piekla ….Poviete si, no a čo je na tom také zvláštne ?
Po prvé, ja nepečiem tak často a po druhé, dôležité je , čo som piekla.
Chlebík a to chlebík zdravý, pretože je bezlepkový a je paleolithický a je to recept od pána MUDr. Pálházyho, teda vlastne jeho manželky, ktorá ho pripravuje už viac ako tri roky. Tí, ktorí ste boli na jeho prednáške, tak to viete a pre tých, ktorí neboli, vrelo odporúčam nielen chlebík, ale aj prednášku.
A ja sa chcem o tento recept s vami podeliť, pretože poviem vám, chutí výborne aj vyzerá dobre.
A môžete si ho dať na raňajky ako teraz ja .
Alebo môj syn hneď vraví: „Viem si ho predstaviť k olivám, syru a dobrému vínku.“
Je to skutočná lahoda , rozplýva sa na jazyku, jemný a ľahký….
A úžasné na to je, že sa rýchlo upečie a nevýhoda, že sa rýchlo zje.
Takže, kto chce recept , zaregistrujte sa tu alebo v pravo hore v registrácii a ja vám ho pošlem.
A nezabudnite, že to čo jete, vytvára to, kým ste.
Tak potom dajte vedieť, ako chutil vám.
Dobrú chuť a na zdravie !
No a pre tých, ktorí potrebujú vyčistiť svoj tráviaci systém, odporúčam úžasnú rastlinku Yuccu :
Pôvodné využitie juky
Pôvodní obyvatelia juhozápadnej časti severoamerického kontinentu túto rastlinu všestranne využívali. Vlákna z jej listov slúžili na výrobu povrazov, tetív lukov, rohoží, sandálov a košov, upečené plody boli súčasťou ich jedálnička, drvené korene, ktoré majú vysoký obsah saponínov, slúžili na pranie a umývanie. Juka sa uplatňovala aj v liečbe. Domorodci ju užívali pri bolestiach hlavy, astmatických problémoch, artritíde a reumatizme, vo forme obkladov alebo kúpeľov ju odporúčali na rany, výrony a zápaly.
V súčasnej dobe sa výťažok z juky využíva vo farmácii, kozmetike a tiež v potravinárskom priemysle, napr. pridáva sa do rôznych nápojov, kde zlepšuje penivosť. Výťažok z juky sa využíva aj ako doplnok výživy vo veterinárnej praxi a bolo preukázané, že má pozitívny vplyv ako na rast, tak na zdravie zvierat.
Účinné saponíny
Výťažok z juky obsahuje enzýmy, saponíny, chlorofyl, antioxidanty a ďalšie látky. Sušina z juky obsahuje až 10 % saponínov (napr. smilagenin, sarsapogenin). Sú to látky, ktoré penia vo vode, a preto sa v minulosti rastliny, ktoré ich obsahovali, používali na umývanie a pranie. Z našich byliniek je ich bohatým zdrojom mydlica lekárska, z ďalších rastlín je to napr. ženšen alebo zázvor. Saponíny majú tiež výrazné liečebné vlastnosti.
Saponíny z juky dokážu za pomoci ďalších účinných látok dobre vyčistiť naše telo. Vďaka tomu sa zlepší účinnosť procesu trávenia a vstrebávanie potrebných živín. Saponíny navyše urýchľujú rozklad organických látok v črevách a zabraňujú vstrebávaniu toxínov. Bolo zistené, že majú aj určité antibakteriálne a protiplesňové účinky...viac