Japonský tabak alebo vitálna iskra života ….

Uvažovali ste už niekedy nad tým, čo sa odohráva vo vašom organizme a vo vašich bunkách, keď ste aktívni, alebo naopak, keď sa cítite unavení? Nuž, vysvetliť celý tento proces by trvalo príliš dlho. Avšak s určitosťou môžeme povedať, že naše bunky usilovne a nepretržite pracujú – dokonca aj v momentoch, keď sa cítime maximálne vyčerpaní. Spaľujú a vytvárajú zásoby energie, obnovujú sa, „vyrábajú“ enzýmy, bielkoviny a mastné kyseliny…

Táto pozoruhodná činnosť si vyžaduje prítomnosť určitých molekúl vrátane koenzýmu Q10, či skrátene CoQ10. Ide o drobnú molekulu, ktorá je pre nás životne dôležitá. Nepodieľa sa iba na vytváraní energetickej zásobárne buniek, ale ide zároveň aj o veľmi silný antioxidant, ktorý naše bunky ochraňuje.

Koenzým Q10 (CoQ10) je látka podobná vitamínom, najviac vitamínu E, avšak s oveľa silnejšími antioxidačnými účinkami. Je tiež známy pod názvom ubichinon Q10. Tento názov je odvodený z latinského slova ubique, čo znamená všadeprítomný.

Je to preto, že ubichinón Q10 je látka telu vlastná, prítomná v každej bunke ľudského tela.

Nachádza sa v malých vnútrobunkových telieskach zvaných mitochondrie, ktoré fungujú ako bunkové továrne na výrobu energie.

Bunku bez CoQ10 môžeme prirovnať k motoru bez zapaľovacích sviečok, pretože bez neho by z potravy a kyslíka nedokázala „vykresať iskru“ – vytvoriť životodarnú energiu potrebnú pre činnosť všetkých buniek v organizme.

Presnejšie povedané, CoQ10 pomáha v mitochondriách premeniť prijaté živiny na vysoko energetické palivo adenozíntrifosfát (ATP), a tým sa priamo podieľa na tvorbe a reguláciu energie. Komplexné mechanizmy na výrobu energie v bunkách, v ktorých CoQ10 hrá nezastupiteľnú úlohu, sa označujú ako bioenergetickej procesy. Jeho prítomnosť je nevyhnutná pre nerušený priebeh biologických aj biochemických procesov a všeobecne pre zachovanie zdravia.

A naopak, jeho nedostatok vedie k narušeniu energetickej rovnováhy, ktorá môže spôsobovať vznik skratov a porúch v organizme.

Koenzým Q10 si vyrába každá bunka, pričom platí, že organizmus dokáže produkovať vlastný koenzým Q10 v potrebnom množstve približne do 35. roku života. Okrem toho čerpá z potravy príbuzné typy Coq /koenzým Q/  a v pečeni ich transformuje na CoQ10, pretože jedine ten dokážu bunky ľudského tela využiť v procesoch výroby životodarnej energie.

Starnutím množstvo CoQ10 v tele postupne klesá – jednak z dôvodu zníženej tvorby, a jednak pre postupný pokles schopnosti pečeňových buniek meniť príbuzné typy koenzýmu Q na CoQ10.

Najbohatším zdrojom Coq sú morské ryby (losos, makrela, sardinky) a vnútornosti (bravčové srdce, pečeň). Coq obsahujú síce aj celozrnné výrobky, niektoré druhy zeleniny a semená rastlín, avšak v oveľa menšom množstve. K značným stratám Coq dochádza pri spracovaní potravín.

Na základe odporúčaní odborníkov by udržiavacia, resp. preventívna denná dávka CoQ10 nemala klesnúť pod 10-30 mg denne.

Jednoznačne rozhodujúcu úlohu zohráva koenzým Q10 pri:

 • zvyšovanie energie a odstraňovanie únavy;
 • posilňovanie obranných schopností srdce pred srdcovými a cievnymi poruchami;
 • posilňovanie imunitného systému;
 • normalizáciu krvného tlaku;
 • udržiavanie hladín glukózy a tukov v krvi;
 • prevenciu a zmierňovanie ochorení periodontu (paradentóza);
 • zvyšovanie výkonnosti a vytrvalosti; posilňovanie antioxidačnej ochrany všetkých buniek.

V súvislosti so zlepšením okysličenie organizmu je CQ10 možno s úspechom využiť aj pri redukcii nadváhy alebo obezity. Pri silovo- vytrvalostních športoch pomáha CoQ10 zvýšiť vytrvalostnú kapacitu organizmu a znížiť riziko srdcových a cievnych komplikácií. Pri čisto silových športoch je vhodný predovšetkým v priebehu diéty na „vyrysovanie svalov“. Univerzálne použitie má v prípade geriatrických osôb, kde slúži ako prevencia pred vznikom civilizačných chorôb.

Vďaka svojmu silnému antioxidačnému pôsobenie je koenzým Q10 dôkazom, ako účinne môže prírodná látka bojovať proti rôznym civilizačným ochoreniam, zvyšovať vitalitu, výkonnosť a odolnosť organizmu proti stresom.

Známy vedec, profesor biochémie E.S. Wagner, Ph.D. z Ústavu pre zdravie a výživu v USA (American Institute of Health and Nutrition) charakterizoval koenzým Q10 týmito slovami:

„CoQ10 revitalizuje a optimalizuje zdravie – je to vitálna iskra života.“

Nebudem sa viacej rozpisovať o tom, prečo si zabezpečiť optimálnu dávku Q10 denne, je to na každom z nás, na našom vedomom rozhodnutí starať sa o seba, svoje telo a byť zdraví a tiež o tom, že ak už mám nejaký zdravotný problém, tak prebrať zodpovednosť za seba a to, v akom stave je moje telo a urobiť s tým niečo…. Ja to tak robím a som nesmierne vďačná za to….

A vnímam potrebu ukazovať to aj ostatným…

Preto zdôrazňujem potrebu prevencie…

A užívanie koenzýmu Q10 považujem za základ, ak máš viac ako 30 alebo už nejakú tú výzvu v zdraví

Je veľa firiem, ktoré ponúkajú tento výrobok nevyhnutný pre život všetkých buniek nášho organizmu, ale CaliVita nevyužíva živočíšnych vnútorností z bitúnkov, predovšetkým hovädzie srdce.

CaliVita používa pre výrobu koenzýmu surovinu, ktorá sa pestuje v Japonsku a sú to mladé listy špeciálneho druhu tabaku. Je teda rastlinného pôvodu.

 

Preto ho doporučujem a je možnosť si vybrať z viacerých druhov podľa potreby :

Super CoQ10 Plus20 mg koenzýmu Q10 v 1 tbl.

Mega CoQ10 PLUS – 50 mg koenzýmu Q10 v 1 tbl.

CoQ10 Lozenges rozpustný pod jazykom – 30 mg koenzýmu v 1 tbl.

a najnovší

Chewable CoQ10 – 60 mg koenzýmu Q10 v 1 žuvacej tbl.

Možno sa pýtate, že ako si vybrať, to závisí od toho, či je to prevencia alebo riešite už nejaký zdravotný problém.

Preto ešte doplním pár informácií, aby ste sa vedeli rozhodnúť:

 • užívanie koenzýmu Q10 v dennej dávke 2×50 mg môže efektívne znížiť vysoký krvný tlak;
 • 120 mg koenzýmu Q10 denne môže výrazne napomáhať zotaveniu sa po infarkte a môže znížiť aj riziko výskytu ďalšieho infarktu;
 • užívanie koenzýmu Q10 v dennej dávke 3×50 mg môže znížiť počet migrenóznych záchvatov až na polovicu a môže výrazne znížiť ich trvanie;
 • denným užívaním 50 mg koenzýmu Q10 sa môže zlepšiť alebo úplne vyliečiť zápal ďasien a paradentóza;
 • 60 mg koenzýmu Q10 denne môže zlepšiť plodnosť mužov;
 • užívanie koenzýmu Q10 v dennej dávke 3×100 mg môže výrazne zmierniť príznaky hučania v ušiach;
 • užívanie koenzýmu Q10 môže spomaliť proces makulárnej degenerácie, zodpovednej za za tretinu prípadov slepoty;
 • v neposlednom rade koenzým Q10 môže zabrániť vplyvu voľných radikálov, ktoré spôsobujú ochabnutie pokožky a vznik vrások

Tak neváhajte a vyskúšajte a prečo práve teraz, lebo dnes končí

                                                         AKCIA

Ak chcete vedieť viac o konzýme Q 10, všetky informácie sú čerpané z https://www.calivita.sk/home,

kde po registrácii si môžete zakúpiť prírodné vitamínové produkty.

Ak potrebujete poradiť, neváhajte ma kontaktovať cez moju stránku https://ivetamalicka.sk/ alebo

emailom na ivka.malicka@gmail.com.

Prajem všetkým pevné zdravie a naplnený život.

zdroj: www.slovakia.calivita.com

Iveta Malicka
Maľujem obrazy s láskou a ukazujem cestu, ako nájsť, pochopiť a vyliečiť svoje telo, myseľ a dušu, každému tak, ako práve teraz potrebuje
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely vyriešenia vašej požiadavky. Zásady spracovania osobných údajov.

 • Mám záujem o novinky

  Registrácia

  Po odoslaní formulára MUSÍŠ POČKAŤ NA KONFIRMAČNÝ MAIL! Posiela sa automaticky okamžite. Na zadaný email obdržíš správu pre schválenie súhlasu so spracovaním Tvojich osobných údajov. BEZ POTVRDENIA SÚHLASU nemôžeš ZÍSKAŤ POŽADOVANÉ INFORMÁCIE ALEBO PRODUKT! Tu si môžeš prečítať naše zásady spracovania osobných údajov. Zásady spracovania osobných údajov
 • Kategórie