KLOBÚK DOLE

Klobúk dole pred lecitínom, to ma dnes zaujalo.  

Úplne ma však presvedčila reakcia moje mamy, ktorej som pred asi dvoma mesiacmi odporučila užívať lecitín, pretože mala infarkt a oslabené cievy.

“ No predstav si , zabudla som Ti povedať, že ja konečne dobre spím, už sa nebudím ráno o piatej odkedy užívam večer pred spaním dve tobolky toho lecitínu, čo si mi kúpila.“ povedala s radosťou v hlase.

Ani neviete, ako ma to potešilo a utvrdilo v tom, čo píšem a chcem sa o to s Vami podeliť . Pretože krásne na tom, že prírodné vitamíny majú široký záber a pomôžu aj v tom, čo ste ani pôvodne neplánovali.

Trocha múdrostí :

Lecitín je bez akýchkoľvek pochybností prospešná látka. Táto zmes fosfolipidov je nazvaná podľa gréckeho slova lekithos, čo v preklade znamená žĺtok. Práve vaječné žĺtky obsahujú veľké množstvo lecitínu.

Prvé objavy a výskumy 

Nicolas-Theodore Gobley prišiel v roku 1850 s objavom tejto látky, ktorú izoloval zo žĺtka. Neskôr sa podarilo túto látku izolovať aj z mozgovej hmoty a iných orgánov. Na konci 19. storočia sa lecitín podarilo izolovať aj zo semien rastlín, pričom sa zistilo, že jeho najväčší obsah nájdeme v sójových bôboch.

 

Až v roku 1958 vyšla prvá klinická štúdia od Lestera M.Morrisona, v ktorej uviedol priemerné zníženie hladiny cholesterolu o viac ako 40 % u väčšiny jeho pacientov pri dlhodobom užívaní lecitínu. Neskôr sa potvrdilo, že lecitín znižuje vstrebávanie cholesterolu zo stravy do tela skúmaných subjektov.

Je súčasťou každej živej bunky – svalovej, nervovej a mozgovej. Lecitín je hlavným zdrojom inozitolu (vitamín B8), fosfolipidov, aminokyseliny metatión a cholínu (vitamín B4), zlúčeniny podstatnej pre tvorbu neurotransmiteru acetylcholínu, ktorý umožňuje prenos nervového signálu.

Acetylcholín ovplyvňuje mozgovú činnosť a je považovaný za jednu zo zložiek významných pre uchovávanie informácií v pamäti. Podobne sa dnes hovorí aj o ďalšej zložke lecitínu, fosfatidylserínu, ktorému sa okrem iného pripisuje schopnosť udržovať bunkové membrány pružné a priechodné pre živiny. Podporuje uvoľňovanie dopamínu a obnovuje „mladistvú“ plastickosť synapsií (tj. štrbinových spojok medzi výbežkami neurónov), cez ktoré sa uskutočňujú prenosy nervových vzruchov.

Lecitín obsahuje až 40 % fosfatidylcholínu. Ten sa stará predovšetkým o to, aby cholesterol plnil svoju úlohu v myelínovej vrstve nášho mozgu a nervov. Myelínová vrstva, ležiaca ako ochranná membrána na mozgových a nervových bunkách, sa navíja často až v sto vrstvách okolo nervov, aby ich chránila a izolovala.

Štúdie preukázali pozitívne pôsobenie lecitínu už za 24 alebo 36 hodín po prijatí terapeutickej dávky.

Zoznam toho, čo lecitín dokáže a pozitívne ovplyvňuje, je neobyčajne dlhý.

Zbystriť by mali hlavne tí, ktorí bojujú s vysokým cholesterolom, chcú sa čo najdlhšie udržať v psychickej i fyzickej kondícii, snaží sa schudnúť, radi si občas doprajú pohárik alkoholu a v neposlednom rade aj tí, ktorí potrebujú zvýšiť svoju koncentráciu a pamäť počas učenia.

krvný obeh

Lecitín vďaka vysokému podielu esenciálnych mastných kyselín dokáže v krvnom obehu rozpúšťať škodlivý LDL cholesterol. Ten potom ľahko prejde aj tými najtenšími cievami a nemá tendenciu sa v nich usadzovať. Lecitín dokonca dokáže rozpúšťať aj už vzniknuté tukové a cholesterolové usadeniny. Znižuje krvný tlak a je tak skvelou prevenciou proti kardiovaskulárnym ochoreniam a mozgovým príhodám.

mozog

Vďaka svojim vlastnostiam pomáha lecitín zvyšovať koncentráciu. To ocenia všetci, ktorí pri svojej práci namáhajú hlavu. Učenie a akékoľvek myšlienkové pochody idú skrátka s lecitínom oveľa ľahšie. Údajne vraj pravidelné užívanie lecitínu dokáže zvýšiť IQ až o 10 bodov.

Lecitín sa používa aj na prevenciu a liečbu neurologických ochorení, akými je napríklad Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba a senilná demencia. Je tak veľkým pomocníkom v geriatrii.

pečeň

veľkú koncentráciu lecitínu obsahujú pečeň. Konkrétne tvorí lecitín 73% objemu tukov v pečeni. Je nevyhnutný proti tukovej degenerácii, cirhóze, pomáha proti vzniku nádorov pečene alebo pri zápaloch tkaniva pečene. Nesmierne dôležitý je aj pri procese odbúravania alkoholu v pečeni, preto by prísun lecitínu mal zvýšiť každý, kto si rád dopraje nejakú tú pohárik alkoholu.

žlčník

Dostatočný prísun lecitínu dokáže zabrániť tvorbe žlčových kameňov. Za ich vznik je totiž zodpovedná práve nerovnováha lecitínu, kyseliny žlčové a cholesterolu.

koža, vlasy, nechty

Lecitín zlepšuje kvalitu pokožky, nechtov a vlasov, pomáha ich hydratovať a spomaľuje ich starnutie. Dokáže do hĺbky regenerovať poškodené vlasy. Vďaka svojim protizápalovým účinkom sa využíva aj pri liečbe kožných ťažkostí – zmierňuje napríklad ekzémy alebo lupienku. Osvedčil sa aj v boji s celulitídou.

ďalšie pozitívne účinky

Hoci je predošlý výpočet pomerne obsiahly, ešte stále nie sme na konci.

Lecitín totiž dokáže dobre aktivovať anabolické procesy, čím sa skracuje regenerácie po fyzickej aktivite. Vie tiež chrániť steny hrubého čreva pred narušením. A nemenej prospešný je tiež pre udržanie odolnosti imunitnému systému.

Preukázateľne účinky Lecitínu, ktoré uvidíte a pocítite sú, že sa Vám zlepší trávenie, lepšie spíte a dokonca schudnete a to nehovorím, že sa zjemní pokožka a to píšem z vlastnej skúsenosti .

Tak určite vyskúšajte a uvidíte a to priamo tu si hneď môžete objednať Super Soya Lecithin prírodný .

Iveta Malicka
Maľujem obrazy s láskou a ukazujem cestu, ako nájsť, pochopiť a vyliečiť svoje telo, myseľ a dušu, každému tak, ako práve teraz potrebuje
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely vyriešenia vašej požiadavky. Zásady spracovania osobných údajov.

  • Kategórie