Pamajorán záhradný, ľudovo nazývaný aj dobrá myseľ a v češtine s názvom „Dobromysl obecná“ a v Stredomorí známy ako oregano (Origanum vulgare), je známy predovšetkým ako korenina, ktorá sa dáva na pizzu, na hydinu a hojne sa používa najmä v talianskej a gréckej kuchyni., ľudovo nazývaný aj dobrá myseľ a v češtine s názvom „Dobromysl obecná“ a v Stredomorí známy ako oregano (Origanum vulgare), je známy predovšetkým ako korenina, ktorá sa dáva na pizzu, na hydinu a hojne sa používa najmä v talianskej a gréckej kuchyni.
Patrí medzi ozdoby našej prírody, vyskytuje sa dosť často a keď sa objaví v hustejšom záraste, vyfarbí celú lúku alebo čistinu do fialova.
Oregano sa však už odpradávna používalo aj v ľudovom liečiteľstve a mágii. Verilo sa, že dokáže pričarovať a zabezpečiť lásku, používalo sa v ochrannej mágii – chránilo ľudí aj zvieratá, pokiaľ sa trhalo na svätého Jána. Na ochranu domácností a záhrad sa oregano pestovalo okolo domov – podľa povier totiž odháňalo všetko zlo prichádzajúce z tohto aj neviditeľného sveta.
Hippokrates a naši predkovia používali oregano pri chorobách pľúc, najmä pri dlhotrvajúcom, úpornom a suchom kašli, pri vyčerpanosti, rôznych stavoch nervovej únavy (aj pri bolestiach hlavy), pri liečbe malomocenstva a hojení rán, ale aj na podporu trávenia. Pre ženy je dôležitý tým, že pri vynechaní menštruácie ju vyvoláva, spravideľňuje a uvoľňuje kŕče.
Napriek tomu, že západná medicína má k dispozícii modernú vedu a techniku, sú situácie, keď príroda vôkol nás je oveľa silnejšia.
A krásnym príkladom toho je práve oregano a z neho spracovaný :
Početné účinné látky vrátane silíc, flavonoidov, kyseliny rozmarínovej, sterolov a vitamínov C a A majú silné antioxidačné, antimikrobiálne a protiplesňové účinky.
Okrem toho majú aj mukolytické a spazmolytické vlastnosti.
Oregano Oil sa používa zvnútra i zvonka.
Zopár kvapiek oleja do polievkovej lyžice vody či džúsu pôsobí na široké spektrum vírusov, baktérií vrátane Salmonely a kmeňov Escherichia coli, ale aj plesní vrátane kvasiniek.
Zvonka ho možno vmasírovať na postihnuté miesta – plesne vrátane mykóz nechtov, drobné poranenia, poštípania hmyzom.
Pridaním do šampónov či mydiel pôsobí antisepticky najmä v čase epidémií a navyše krásne prevonia celý byt.
Možno ho použiť aj do inhalátora či na vykloktanie ústnej dutiny pri kašli a bolestiach hrdla. Pred použitím je však vhodné vyskúšať ho na malej ploche
Základné účinné látky sú:
Karvakrol a thymol, ktoré majú:
antibakteriálne účinky (t.j. sú silnými prírodnými antibiotikami), zabraňujú rastu baktérií Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Helicobacter pylori a inych;
antimykotické účinky, pôsobia na široké spektrum plesní, rovnako kožných ako aj orgánových;
antiparazitické účinky, sú veľmi účinné pri liečbe lambliózy (ochorenie vyvolané bičíkovcom Guardia lamblia).
Borneol:
posilňuje vnímanie, rozjasňuje myseľ;
má antidepresívne účinky;
zvyšuje libido (pohlavnú žiadostivosť).
Kyselina rozmarínová:
protizápalové účinky; tlmí zápaly pokožky, zápaly ústnej dutiny a pod.;
protiedematózne účinky, tlmí lokálne opuchy;
podporuje hojenie rán, stimuluje granuláciu tkaniva.
zdroj : www.calivita.com , Babkine bylinky: Digasová, Dugas