Nielen dobrá myseľ….

Pamajorán záhradný, ľudovo nazývaný aj dobrá myseľ a v češtine s názvom „Dobromysl obecná“ a v Stredomorí známy ako oregano  (Origanum vulgare), je známy predovšetkým ako korenina, ktorá sa dáva na pizzu, na hydinu  a hojne sa používa najmä v talianskej a gréckej kuchyni., ľudovo nazývaný aj dobrá myseľ a v češtine s názvom „Dobromysl obecná“ a v Stredomorí známy ako oregano  (Origanum vulgare), je známy predovšetkým ako korenina, ktorá sa dáva na pizzu, na hydinu  a hojne sa používa najmä v talianskej a gréckej kuchyni.

Patrí medzi ozdoby našej prírody, vyskytuje sa dosť často a keď sa objaví v hustejšom záraste, vyfarbí celú lúku alebo čistinu do fialova.

Oregano sa však už odpradávna používalo aj v ľudovom liečiteľstve a mágii. Verilo sa, že dokáže pričarovať a zabezpečiť lásku, používalo sa v ochrannej mágii – chránilo ľudí aj zvieratá, pokiaľ sa trhalo na svätého Jána. Na ochranu domácností a záhrad sa oregano pestovalo okolo domov – podľa povier totiž odháňalo všetko zlo prichádzajúce z tohto aj neviditeľného sveta.

Hippokrates a naši predkovia používali oregano pri chorobách pľúc, najmä pri dlhotrvajúcom, úpornom a suchom kašli, pri vyčerpanosti, rôznych stavoch nervovej únavy (aj pri bolestiach hlavy), pri liečbe malomocenstva a hojení rán, ale aj na podporu trávenia. Pre ženy je dôležitý tým, že pri vynechaní menštruácie ju vyvoláva,  spravideľňuje a uvoľňuje kŕče.

Napriek tomu, že západná medicína má k dispozícii modernú vedu a techniku, sú situácie, keď príroda vôkol nás je oveľa silnejšia.

A  krásnym príkladom toho je práve oregano a z neho spracovaný :

Oregano Oil – súzvučiaca kombinácia olivového oleja a rastliny z rodu Origanum, známej skôr ako korenina Pamajorán obyčajný.

Početné účinné látky vrátane silíc, flavonoidov, kyseliny rozmarínovej, sterolov a vitamínov CA majú silné antioxidačné, antimikrobiálne a protiplesňové účinky.

Okrem toho majú aj mukolytické a spazmolytické vlastnosti.

Oregano Oil sa používa zvnútra i zvonka.

Zopár kvapiek oleja do polievkovej lyžice vody či džúsu pôsobí na široké spektrum vírusov, baktérií vrátane Salmonely a kmeňov Escherichia coli, ale aj plesní vrátane kvasiniek.

Zvonka ho možno vmasírovať na postihnuté miesta – plesne vrátane mykóz nechtov, drobné poranenia, poštípania hmyzom.

Pridaním do šampónov či mydiel pôsobí antisepticky najmä v čase epidémií a navyše krásne prevonia celý byt.

Možno ho použiť aj do inhalátora či na vykloktanie ústnej dutiny pri kašli a bolestiach hrdla. Pred použitím je však vhodné vyskúšať ho na malej ploche

Základné účinné látky sú:

Karvakrol a thymol, ktoré majú:

antibakteriálne účinky (t.j. sú silnými prírodnými antibiotikami), zabraňujú rastu baktérií Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Helicobacter pylori a inych;

antimykotické účinky, pôsobia na široké spektrum plesní, rovnako kožných ako aj orgánových;

antiparazitické účinky, sú veľmi účinné pri liečbe lambliózy (ochorenie vyvolané bičíkovcom Guardia lamblia).

Borneol:

posilňuje vnímanie, rozjasňuje myseľ;

má antidepresívne účinky;

zvyšuje libido (pohlavnú žiadostivosť).

Kyselina rozmarínová:

protizápalové účinky; tlmí zápaly pokožky, zápaly ústnej dutiny a pod.;

protiedematózne účinky, tlmí lokálne opuchy;

podporuje hojenie rán, stimuluje granuláciu tkaniva.

Preto ma veľmi potešilo, že spoločnosť CaliVita prišla s novým produktom Oregano Oil, ktorý si môžete rovno objednať práve TU:

zdroj : www.calivita.com , Babkine bylinky: Digasová, Dugas

Iveta Malicka
Maľujem obrazy s láskou a ukazujem cestu, ako nájsť, pochopiť a vyliečiť svoje telo, myseľ a dušu, každému tak, ako práve teraz potrebuje
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely vyriešenia vašej požiadavky. Zásady spracovania osobných údajov.

  • Mám záujem o novinky

    Registrácia

    Po odoslaní formulára MUSÍŠ POČKAŤ NA KONFIRMAČNÝ MAIL! Posiela sa automaticky okamžite. Na zadaný email obdržíš správu pre schválenie súhlasu so spracovaním Tvojich osobných údajov. BEZ POTVRDENIA SÚHLASU nemôžeš ZÍSKAŤ POŽADOVANÉ INFORMÁCIE ALEBO PRODUKT! Tu si môžeš prečítať naše zásady spracovania osobných údajov. Zásady spracovania osobných údajov
  • Kategórie