Vitamín C je antioxidant, ktorý je všeobecne známy, ale možno sa menej hovorí o tom, že je jedným z kľúčových antioxidačných ochrancov centrálneho nervového systému. V mozgu sa vitamín C nachádza vo veľkom množstve. Tento vitamín viaže voľné radikály, ktoré sa tvoria počas mozgovej činnosti, a týmto spôsobom chráni nervovú sústavu. Jeho prítomnosť v centrálnom nervovom systéme je tak dôležitá, že sa predpokladá, že jeho nedostatok hrá úlohu vo vývoji rôznych ochorení nervového systému (demencia, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba).
V rámci moderného molekulárno-medicínskeho výskumu bola objavená celý rad dôležitých účinkov vitamínu C. A to od jeho antioxidačného pôsobenia, vplyvu na elasticitu kože, hojenie rán, integritu spojivového tkaniva či vstrebávanie železa až po štúdie dokazujúce jeho špecifickú úlohu v boji proti infekcii, nádorovým bunkám, kardiovaskulárnym ochorením, alergiám a ďalším chorobám, ako napríklad aj pri hojení zlomenín.
Vitamín C pôsobí predovšetkým ako darcu elektrónov. To je dôležité pre správnu funkciu kľúčových enzýmov, ktoré sa podieľajú na syntéze kolagénu v koži a chrupavke, cievach a ranách alebo u enzýmov súhrnnú karnitín. Vitamín C je ďalej podstatný pre syntézu dopamínu a ďalších peptidových hormónov, významný je jeho antiproliferatívny (rast tlmiaci) účinok na niektoré typy malígnych buniek. Počas posledných rokov sa u mnohých patologických stavov, najmä u chronického stresu, podarilo presnejšie charakterizovať nielen preventívny účinok dostatočného príjmu vitamínu C, ale aj liečebný potenciál vysokých dávok vitamínu C (rádovo niekoľko gramov denne).
Vitamín C je známy predovšetkým ako vitamín, ktorý je účinný proti nachladnutiu. Posilňuje činnosť imunitného systému a v poslednej dobe boli objavené aj ďalšie jeho pozitívne účinky na činnosť nášho organizmu. To by znamenalo, že táto látka má pre naše telo ešte väčší význam, než sme predpokladali! Pozrime sa na ďalšie štyri z nich!
Pomáha v boji proti úzkosti. Už skôr bolo preukázané, že vysoké dávky vitamínu C môžu podporovať reguláciu fyziologických reakcií spojených so stresom (napr. Môže znižovať krvný tlak), ako doplnok liekov môže tiež podporovať psychoterapiu depresie. Zo skúseností tiež vyplýva jeho úlohy v boji proti úzkosti.
V priebehu jednej štúdie boli stredoškoláci rozdelení do dvoch skupín. Jedna dostávala 500 mg vitamínu C denne a ďalšie užívala placebo. Za pomoci metódy Beck Anxiety Inventory (BAI) potom bola meraná hodnota úzkosti týchto mladých ľudí. Táto metóda bola vyvinutá pre tieto účely a používa sa bezprostredne pred skúškou a potom 2 týždne po nej. Hodnota BAI študentov v skupine s placebom sa nezmenila (zostala na strednej úrovni), zatiaľ čo u skupiny s vitamínom C sa znížila zo „strednej“ na zdravšie „nízku“ hodnotu úzkosti.
Môže vám pomôcť, aby ste zostali fit aj v pokročilom veku. Japonskí vedci skúmali 655 žien v priemernom veku 75 rokov, ktoré boli rozdelené do štyroch skupín na základe toho, akú mali hladinu vitamínu C – od najnižšej do najvyššej, a potom bola meraná ich telesná zdatnosť. Bolo zistené, že skupina s vyššou hladinou vitamínu C vykazovala oveľa lepšie výsledky, napr. V prípade sily stisku dlane alebo stoji na jednej nohe. To môže znamenať, že ženy, ktoré konzumujú viac vitamínu C, si môžu v období menopauzy, kedy majú svaly inak tendenciu ubúdať, zachovať viac svalovej hmoty.
Podľa britskej štúdie môže pomôcť v boji proti šedému zákalu. Britskí vedci skúmali po dobu 10 rokov 324 identických dvojčiat a prostredníctvom dotazníka sledovali ich stravovacie návyky a príjem vitamínu C. Zistili, že skupina s vyšším príjmom vitamínu C vykazovala o 33% nižšie riziko sivého zákalu a očnej šošovky týchto osôb boli navyše jasnejšie než u skupiny s nižším príjmom vitamínu C.
Podporuje fyzickú aktivitu. Štúdie naznačujú, že tí obézni muži vo veku 18-35 rokov, u ktorých bol zistený v minulosti nedostatok vitamínu C, v dôsledku suplementácia vitamínom C viac cvičili. Polovica mužov dostávala po dobu 8 týždňov 1000 mg vitamínu C denne, zatiaľ čo druhá skupina dostávala placebo. Na konci štúdie použili vedci dotazník, aby zistili, ako účastníci cvičili. Došli k záveru, že skupina, ktorá užívala vitamín C, cvičila oveľa viac, a tak spaľovala za rovnakú dobu viac energie. Johnston, ktorý túto štúdiu viedol, sa na túto tému zameriaval aj v iných výskumoch. Podľa jedného z nich vedú vyššie dávky vitamínu C v priebehu intenzívneho tréningu k spaľovaniu viac tuku.
Akcia platí do 23. februára 2020, alebo do vypredania zásob.
Tu si môžete objednať ten, ktorý používam ja a môžem povedať, že funguje úžasne, pretože odkedy ho beriem, žiadne bacily sa ma nechytajú .
A nehovoriac o tom, že je prírodný zo šípok….
A o C vitamíne sa viac dozviete aj tu: https://ivetamalicka.sk/nas-ochranca-nas-strazny-pes/
zdroj: www.calivita.com