Nočnou pannou sa nazýva rastlinka, ktorej kvietky sa otvárajú vždy na večer a vydržia otvorené cca 24 hodín. Žlté kvety kvitnú len jednu noc a do východu slnka vždy zvädnú. Na druhý deň ju už zdobia nové kvety, ktoré v noci tajomne fosforeskujú. Krásne voňajú a sú opeľované nočným hmyzom.
To však nič nemení na tom, že pupalka je liečivá rastlina s výnimočnými vlastnosťami.
Pôvod rastliny nájdeme v severnej Amerike – v americkej Virgínii, kde je súčasťou tradičnej medicíny už stovky rokov.
Jej účinky poznali už indiáni, ktorí ju roztlčenú používali na rany. Kvety sa odporúčali na kašeľ a konzumoval sa aj koreň, ktorý arómou pripomínal šunku.
Z Ameriky bola zavlečená aj do Európy v roku 1614 a rýchlo tu udomácnila. Dnes sa vyskytuje bežne na stráňach, v kroví a na riečnych brehoch.
V roku 1911 vyhlásil botanik Wilhelm, že jedna libra koreňa pupalky dodá človeku viac sily než 200 libier hovädzieho mäsa.
Dlhú dobu sa koreň pupalky považoval za pomerne výživnú zeleninu a často sa užíval v kuchyni. Aj dnes sa však občas užíva v studenej kuchyni. Rastlina sa teší obľube aj v kozmetickom priemysle a v oblasti zdravia. Pôvodní obyvatelia Severnej Ameriky používali listy rastliny hlavne proti najrôznejším kožným problémom. Spolu s koreňom boli predpisované pri liečbe atopických prejavov, astmy atď. Používali sa nálevy, odvary aj obklady. Až v posledných rokoch došlo k rozšíreniu používania oleja.
Zhruba od tridsiatych rokov minulého storočia sa začali intenzívnejšie využívať produkty z pupalky na liečbu ekzémov a kožných problémov. Aktuálne sa pupalkový olej, získaný zo semien pupalky lisovaním za studena, stáva prostriedkom liečenia mnohých zdravotných neduhov.
Pupalkový olej je predovšetkým zdrojom omega-6 nenasýtených mastných kyselín, konkrétne kyseliny gama-linolénovej (GLA). Denná odporúčaná dávka pre dospelého jedinca predstavuje asi pol gramu a človek ju získava výlučne z potravín. Ak táto významná esenciálna kyselina v organizme chýba, telo človeka upozorňuje na jej nedostatok napríklad kožnými problémami, nervovými ťažkosťami, zníženou kvalitou vlasov a nechtov.
Je dokázané, že kyselina gama-linolénová ako reprezentantka omega-6 nenasýtených mastných kyselín znižuje vysokú hladinu cholesterolu a krvný tlak, podporuje imunitu, psychickú vyrovnanosť, eliminuje príznaky predmenštruačného syndrómu, migrény atď. Okrem GLA sú v pupalkovom oleji zastúpené vitamíny skupiny B, vápnik a horčík. Pupalkový olej má tiež schopnosť znížiť nepríjemné bolesti kĺbov i intenzitu opuchov.
Takže na toto všetko môže pomôcť:
A môžem Vám odporučiť aj ja pupalkový olej v kapsulách, pretože mám s používaním vlastné len tie najlepšie skúsenosti práve z firmy Calivita priamo tu: